>

Zespół Szkół w Rokitach

Szukaj
Godzina:

Idź do treści

Akademia dzieci
w roku 2013 – 2014 - 2015


UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W ROKITACH JADĄ PO INDEKSY!!!


Otrzymaliśmy zaproszenie na INAUGURACJĘ PROJEKTU NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ. Każdy z naszych młodych uczestników akademii dostał indeks.

21 uczniów Zespołu Szkół w Rokitach realizowało projekt Polska Akademia Dzieci, który polegał na tym, że dzieci prowadziły wykłady dla innych dzieci, a wcześniej same wybierały zagadnienia, które je interesują. Wśród nich pięć wykładów przygotowanych przez naszych uczniów:
MUSICAL - NASZA PASJA. MARIA POBŁOCKA, MONIKA MISZK
Z PODWÓRKA NA STADION. BIEGAM, BO LUBIĘ.
MIKOŁAJ SZCZERBA
PŁYWANIE - MOJA PASJA, MÓJ SPORT.
DOMINIKA SZCZERBA
KOMPUTER.
DOMINIK SYLDATK
KASZUBY - NASZA MAŁA OJCZYZNA.
MAGDALENA GRUCHAŁA, KLAUDIA DRYWA, OLIWIA DOMAROS

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci. Głównym założeniem projektu PAD jest rozbudzenie umiłowania wiedzy, poszukiwania odpowiedzi oraz zadawania pytań. Słuchacze nie są w jakikolwiek sposób oceniani, a jedynie zachęcani do wspólnych poszukiwań i eksperymentów, zarówno fizycznych jak też myślowych.

Wykłady na uczelniach wyższych były prowadzone raz w miesiącu, od października do maja. W całym roku akademickim odbyło się w sumie 7 spotkań, które miały bardzo zróżnicowaną tematykę, choć sama formuła była identyczna: prelekcja małego naukowca, a następnie wykład eksperta, który arcyciekawie opowiadał słuchaczom o dziedzinie, którą się zajmuje.

Zwieńczeniem roku akademickiego była
Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Dzieci, która jest organizowana na Dzień Dziecka. Podczas konferencji odbyło się kilka wykładów prowadzonych przez Młodych Prelegentów oraz znanych polskich i zagranicznych naukowców. W przerwie między wykładami wszyscy uczestnicy konferencji częstowani byli pizzą, a na koniec uroczystości odbył się bankiet z fontannami czekolady.

Dzieci poznały również niesamowitych gości. Podczas
V Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci rozmawiały z wybitnym matematykiem, twórcą matematycznego autobusu, popularyzatorem nauki z Uniwersytetu w Arizonie - dr Bruce Bayly. Na VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci debatowano nad szeroko pojętym tematem Wszechświata, jako że motywem przewodnim konferencji był "Wszechświat oczyma pasjonatów". Gościem honorowym był dr David T. Chuss, PhD, the Villanova University, NASA (USA).

Projekt, do którego dołączyliśmy, uczy w najlepszy z możliwych sposobów, bo poprzez zabawę. Dzisiejsze możliwości nauki i różnorodność źródeł, z których dzieci mogą czerpać wiedzę, jest ogromna i należy je im pokazywać.


Szkolny koordynator – Marzena Bartelik


Polska Akademia Dzieci – UlotkaProjekt Polska Akademia Dzieci działa pod patronatem:******************************************************************


DZIEŃ DZIECKA NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ


1 czerwca 2015r. uczniowie z Zespołu Szkół w Rokitach uczestniczyli w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci, która po raz piąty odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Uczniowie z naszej szkoły zostali zaproszeni przez Panią Prezes Polskiej Akademii Dzieci - dr Henrykę Szumilewicz, co nas bardzo cieszy.

Po rejestracji uczestników o godz. 10.00 w Audytorium Novum nastąpiło uroczyste otwarcie konferencji. Gości powitali - JM Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. Andrzej Krawczyk, Prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz oraz autorka projektu PAD - dr Agata Hofman.

W tym roku debatowano nad szeroko pojętym tematem Wszechświata, jako że motywem przewodnim konferencji był "Wszechświat oczyma pasjonatów". Gościem honorowym był
dr David T. Chuss, PhD, the Villanova University, NASA (USA).

Referat plenarny wygłosił m.in.
Marek Rauchfleisz, najmłodszy w Polsce (i prawdopodobnie na świecie) konstruktor łazików marsjańskich. Marek opowiedział o "Technologiach kosmicznych wokół nas" oraz zaprezentował skonstruowane przez siebie łaziki. Oczywiście Marek wraz z dr Davidem Chuss'em odpowiedzieli na liczne pytania dzieci.

Podczas konferencji udało się stworzyć "żywy" napis POLSKA AKADEMIA DZIECI. Dziękuję dziewczynkom "Literkom" - Gracjanie Lewna, Patrycji Woźniak i Natalii Jóskowskiej za współpracę!

Następnie była przerwa na Dziedzińcu Północnym, gdzie wolontariusze częstowali nas pizzą:. Jednak udało nam się spalić te "zbędne" kalorie na zajęciach sportowych z GIT- em.
W programie było wyjątkowo dużo wykładów młodych prelegentów. Wśród nich trzy wykłady przygotowane przez naszych uczniów, którzy mieli możliwość podzielenia się swoimi pasjami, prezentując swoją wiedzę rówieśnikom oraz osobom dorosłym:

MUSICAL - NASZA PASJA. MARIA POBŁOCKA, MONIKA MISZK
Z PODWÓRKA NA STADION. BIEGAM, BO LUBIĘ. MIKOŁAJ SZCZERBA
PŁYWANIE - MOJA PASJA, MÓJ SPORT. DOMINIKA SZCZERBA

Wszyscy uczestnicy dostali zaświadczenia uczestnictwa, a prelegenci zaświadczenie o wygłoszonym wykładzie.

W ramach Roku Matematyki na Pomorzu, odwiedziliśmy również
"Ogródek Matematyczny". W ten szczególny dzień czekało na nas wiele atrakcji: kolorowe sudoku, magnetyczne rybki, arytmetyczny pociąg, geometryczny tangram, figlarne zapałki, logiczne domina, kształtujące memory, kwiatki na łące. Dzieci chętnie rozwiązywały zadania matematyczne. Wszyscy świetnie się bawili.

VI Międzynarodową Konferencję Naukową dla Dzieci zakończono bankietem z fontannami czekoladowymi. Dzień Dziecka 2015 był dla wszystkich uczestników niesamowitym przeżyciem.

Mam nadzieję, że uda się utrzymać ciekawe kontakty, które zostały nawiązane podczas tegorocznej konferencji, a doznania naukowe będą inspiracją do dalszego odkrywania swoich pasji przez naszych uczniów.

Bardzo dziękuję moim koleżankom: MAI POBŁOCKIEJ i JOLANCIE SZCZERBA za przygotowanie prelegentów i udział w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Szkolny koordynator - Marzena Bartelik


W linkach poniżej są albumy ze zdjęciami z konferencji:
- fot. Ewa Międzobrodzka: https://goo.gl/photos/sUP2cpr1sM1Lwif48
- fot. Maciej Hofman (album na FB PAD): https://www.facebook.com/media/set/?set=a.980777491953735.1073741830.202163439815148&type=1
- fot. K. Krzempek (PG): http://pg.edu.pl/fotogaleria/20150601-akademia-dzieci

Program imprezy

*****************************************************


Dnia 1 czerwca 2015 r. jak co miesiąc pojechaliśmy na Politechnikę Gdańską. Ten wyjazd różnił się jednak od pozostałych, ponieważ był to Dzień Dziecka. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Na początku była konferencja międzynarodowa, w której miał wykład m.in. Amerykanin pracujący w NASA. Następnie poszliśmy na pizzę. Potem wyruszyliśmy na różne wykłady, wśród których nasza szkolna grupa ,,MUSICAL", do której również należę miała występ. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy do piosenek "Singing in the rain", "Musicalowe Koty", "Always Look on the Bright Side of Life". Dalej Dominika Szczerba oraz jej brat Mikołaj prowadzili dwa wykłady o sporcie. Następnie poszliśmy do wspaniałego Ogródka Matematycznego, w którym rozwiązywaliśmy zadania. Za poprawna odpowiedź dostawaliśmy naklejki, które później zamieniono na nagrodę. Na koniec doczekaliśmy się fontanny z czekolady i wróciliśmy do domu.

Agnieszka Dziadek - ucz. z klasy VI


Dnia 1 czerwca 2015 roku pojechaliśmy z uczniami Zespołu Szkół w Rokitach na Politechnikę Gdańska. Na samym początku mieliśmy spotkanie z naukowcem z Ameryki, który opowiadał nam o wszechświecie. Wykład był bardzo ciekawy, ponieważ mogliśmy się dowiedzieć nowych interesujących rzeczy. Następnie mogliśmy obejrzeć łaziki marsjańskie młodego konstruktora, który zwycięża w wielu konkursach. Po krótkiej przerwie obserwowaliśmy występy naszej grupy muzyczno-tanecznej ,,Musical". Bardzo nam się podobało, gdyż dziewczyny ładnie śpiewały i tańczyły. Zaraz po występie uczestniczyliśmy w wykładach Mikołaja i Dominiki Szczerba o ich wyczynach sportowych. Następnie spotkaliśmy się w "Ogródku Matematycznym", gdzie rozwiązaliśmy różne łamigłówki i zadania. Po wykładach nastąpił czas odpoczynku - nazwaliśmy go "Czas Słodyczy", gdyż mogliśmy skosztować przepysznej czekolady. Po długim i pouczającym dniu wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Klaudia Drywa, Dawid Cygert, Przemysław Jędrzejczyk i Cezary Smentoch - ucz. z klasy II gimnazjum


Wyjazd odbył się 1 czerwca o godzinie 745. Tym razem była to również nasza wycieczka klasowa. Wszyscy moi koledzy z klasy mieli okazję uczestniczyć w wykładach na Politechnice Gdańskiej. Uczestników było wiele, bo aż 42. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że będą wykłady naukowca z NASA oraz o marsjańskich łazikach. W kolejnych salach uczestniczyliśmy w wykładzie z chemii. Był on bardzo ciekawy, bo mogłem dotknąć suchy lód. Następnie odbył się wykład o muzyce, który przygotowały m.in. koleżanki z mojej klasy. Później z całą grupą poszliśmy do Sali Obrad, gdzie był wykład Dominiki i Mikołaja. Na koniec udaliśmy się na pizzę oraz przekąski z czekolady, które były przepyszne. Kolejną atrakcją były konkursy matematyczne, gdzie każdy z nas dostał dyplom i upominek. Cały dzień był bardzo udany i ciekawy. Każdy z nas na pewno nauczył się wielu ciekawych rzeczy.

Krystian Brzeski - ucz. z klasy I a gimnazjum


WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej


Dyplomy i zaświadczenia

WsteczPlayDalej


Wykłady Mikołaja Szczerba i lekcja chemiiWykłady Dominiki SzczerbaWykłady Marysi PobłockiejVideo- Alicja Szuster

**************************************************************************************************************

STRONA 1, 2, 3, 4, 5, 6,

**************************************************************************************************************


Powrót do treści | Wróć do menu głównego