>

Zespół Szkół w Rokitach

Szukaj
Godzina:

Idź do treści

Akademia dzieci 2
w roku 2013 – 2014 - 2015


UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W ROKITACH JADĄ PO INDEKSY!!!


Otrzymaliśmy zaproszenie na INAUGURACJĘ PROJEKTU NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ. Każdy z naszych młodych uczestników akademii dostał indeks.

21 uczniów Zespołu Szkół w Rokitach realizowało projekt Polska Akademia Dzieci, który polegał na tym, że dzieci prowadziły wykłady dla innych dzieci, a wcześniej same wybierały zagadnienia, które je interesują. Wśród nich pięć wykładów przygotowanych przez naszych uczniów:
MUSICAL - NASZA PASJA. MARIA POBŁOCKA, MONIKA MISZK
Z PODWÓRKA NA STADION. BIEGAM, BO LUBIĘ.
MIKOŁAJ SZCZERBA
PŁYWANIE - MOJA PASJA, MÓJ SPORT.
DOMINIKA SZCZERBA
KOMPUTER.
DOMINIK SYLDATK
KASZUBY - NASZA MAŁA OJCZYZNA.
MAGDALENA GRUCHAŁA, KLAUDIA DRYWA, OLIWIA DOMAROS

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci. Głównym założeniem projektu PAD jest rozbudzenie umiłowania wiedzy, poszukiwania odpowiedzi oraz zadawania pytań. Słuchacze nie są w jakikolwiek sposób oceniani, a jedynie zachęcani do wspólnych poszukiwań i eksperymentów, zarówno fizycznych jak też myślowych.

Wykłady na uczelniach wyższych były prowadzone raz w miesiącu, od października do maja. W całym roku akademickim odbyło się w sumie 7 spotkań, które miały bardzo zróżnicowaną tematykę, choć sama formuła była identyczna: prelekcja małego naukowca, a następnie wykład eksperta, który arcyciekawie opowiadał słuchaczom o dziedzinie, którą się zajmuje.

Zwieńczeniem roku akademickiego była
Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Dzieci, która jest organizowana na Dzień Dziecka. Podczas konferencji odbyło się kilka wykładów prowadzonych przez Młodych Prelegentów oraz znanych polskich i zagranicznych naukowców. W przerwie między wykładami wszyscy uczestnicy konferencji częstowani byli pizzą, a na koniec uroczystości odbył się bankiet z fontannami czekolady.

Dzieci poznały również niesamowitych gości. Podczas
V Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci rozmawiały z wybitnym matematykiem, twórcą matematycznego autobusu, popularyzatorem nauki z Uniwersytetu w Arizonie - dr Bruce Bayly. Na VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci debatowano nad szeroko pojętym tematem Wszechświata, jako że motywem przewodnim konferencji był "Wszechświat oczyma pasjonatów". Gościem honorowym był dr David T. Chuss, PhD, the Villanova University, NASA (USA).

Projekt, do którego dołączyliśmy, uczy w najlepszy z możliwych sposobów, bo poprzez zabawę. Dzisiejsze możliwości nauki i różnorodność źródeł, z których dzieci mogą czerpać wiedzę, jest ogromna i należy je im pokazywać.


Szkolny koordynator – Marzena Bartelik


Polska Akademia Dzieci – UlotkaProjekt Polska Akademia Dzieci działa pod patronatem:******************************************************************


Nasi Kaszubi i "młody" informatyk na Politechnice Gdańskiej

8 maja 2015r. nasi uczniowie po raz kolejny prowadzili wykłady na wyższej uczelni. Magdalena Gruchała i Oliwia Domaros - ucz. z klasy II gimnazjum opowiedziały o naszej "Małej Ojczyźnie - o Kaszubach", zaś Dominik Syldatk - ucz. z klasy III przedstawił prezentację "O komputerze". Był o ostatni, uroczysty zjazd na którym zakończyliśmy rok akademicki 2014/2015.

Artykuł z Kuriera Bytowskiego


************************************************************

Dnia 8 maja 2015 roku odbył się kolejny wyjazd do Polskiej Akademii Dzieci w Gdańsku. Wraz z kolegami i koleżankami z klasy i szkoły braliśmy udział w wykładach przygotowanych przez studentów akademii, również ja z moją koleżanką miałam zaszczyt przeprowadzić taki wykład. Tematem naszej prezentacji był region z którego pochodzimy czyli "Kaszuby - nasza mała ojczyzna". Między czytanymi przez nas informacjami były przerwy w których koledzy i koleżanki z zespołu śpiewali ludowe pieśni kaszubskie oraz uczyli wybranych losowo uczestników układu podstawowych kroków jednego z naszych tańców. Po skończonym wykładzie udaliśmy się do Muzeum Miasta Gdyni gdzie po oprowadzeniu przez przewodnika mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o początku powstania miasta. Następnym celem naszego zwiedzania był okręt muzeum ,,ORP Błyskawica'' po którym oprowadził nas marynarz. Po dokładnym obejrzeniu statku i podziękowaniach udaliśmy się na smaczną przekąskę jaką były gofry z pobliskiej kawiarni. Kiedy już każdy zapełnił swój brzuch szybko pobiegliśmy do autobusu i czym prędzej pojechaliśmy do Rokit. Uważam, że wyjazd ten był bardzo pouczający i mile spędzonym czasem w gronie rówieśników.

Oliwia Domaros - ucz. z klasy II gimnazjum


Dnia 8 maja odbyły się wykłady Polskiej Akademii Dzieci na Politechnice Gdańskiej. Tym razem odbyły się 3 wykłady pod tytułem:
- ,,Moje Kaszuby" zaprezentowane przez Magdalenę Gruchała, Oliwię Domaros, Klaudię Drywa
- "Komputer" wygłoszony przez Dominika Syldatk
Przy stworzeniu naszego wykładu pomogły nam nauczycielki - p. Marzena Bartelik, p. Bożena Labuda i p. Maria Jaszewska. Wybraliśmy temat Kaszub, ponieważ jest on nam bardzo bliski. Kaszuby są naszą ,,małą ojczyzną". Chcieliśmy pokazać ich piękno, co się na nich dzieje i dlaczego warto się nimi zainteresować. Nasz wykład został urozmaicony trzema tańcami zaprezentowanymi przez delegację naszego zespołu i kilkoma utworami zagranymi przez Bartłomieja Wolskiego z klasy II gimnazjum na akordeonie. Po wykładach wybraliśmy się do muzeum, gdzie poznaliśmy historię narodzin miasta Gdynia. Mieliśmy również okazję zwiedzić okręt "Błyskawica". Zobaczyliśmy obie maszynownie, kotłownie i kocioł.

Magdalena Gruchała - ucz. z klasy II gimnazjum


Dnia 8 maja 2015 kolejny raz uczestniczyliśmy w wykładach Polskiej Akademii Dzieci na Politechnice Gdańskiej. Dla mnie ten wyjazd był bardzo dużym przeżyciem, ponieważ byłem jedną z osób prowadzących wykłady. Wraz ze mną wykłady poprowadziły jeszcze dwie koleżanki z naszej szkoły (Oliwia Domaros i Magdalena Gruchała). Tematem mojego wykładu był "Komputer". Na wstępie pokazałem na slajdzie jeden z pierwszych komputerów, następnie opowiedziałem z czego składa się podstawowy komputer i jego osprzęt. Omówiłem różnice między laptopem i komputerem stacjonarnym. Po skończonym wykładzie odetchnąłem z ulgą, że wszystko się udało. Myślę, że mój wykład spodobał się, bo otrzymałem gromkie brawa. Na koniec dzieci oglądały elementy z wnętrza komputera, które przywiozłem na uczelnię. Po skończonych wykładach udaliśmy się jeszcze do Muzeum Miasta Gdynia. Oprowadziła nas po nim Pani Przewodnik, a ja wszystko nagrywałem na kamerę. Zwiedziliśmy również okręt wojenny ORP Błyskawica, który bardzo mi się podobał. Na słodkie zakończenie całego wyjazdu kupiliśmy sobie gofry na Skwerze Kościuszki.

Dominik Syldatk - ucz. z klasy III


WsteczPlayDalej


Podziękowania

WsteczPlayDalej


Występ naszych Małych KaszubówWykład Magdaleny Gruchała, Oliwii Domaros i Dominika SyldatkaWycieczka po wizycie na Politechnice Gdańskiej


**************************************************************************************************************

W roli wykładowców

Uczniowie Zespołu Szkół w Rokitach już drugi rok uczestniczą w zajęciach Polskiej Akademii Dzieci. Raz w miesiącu jeżdżą na Politechnikę Gdańską i biorą udział w wykładach prowadzonych przez Młodych i Dużych Naukowców. 10.04. młodzi wykładowcy z Rokit wcielili się w role nauczycieli.

Artykuł z Kuriera Bytowskiego

*******************************************

Z podwórka na stadion. Biegam i pływam, bo lubię.

Jesteśmy uczniami VI kl. Zespołu Szkół w Rokitach i już drugi rok uczestniczymy w zajęciach Polskiej Akademii Dzieci. Raz w miesiącu jeździmy na Politechnikę Gdańską i uczestniczymy w wykładach prowadzonych przez Młodych i Dużych Naukowców. Już na "pierwszym" roku chcieliśmy sami coś zaprezentować, lecz dopiero teraz przyznano nam czas i termin. Od razu wiedzieliśmy, co będziemy prezentować. Trudniejsze okazało się "złożenie" wszystkiego w całość. Wspólnie z rodzicami przeszukaliśmy nasze fotograficzne archiwa rodzinne, by znaleźć odpowiednie zdjęcia. Sami ułożyliśmy tekst i zrobiliśmy prezentacje multimedialne. Oczywiście nad całością czuwała mama. Aby "oswoić się" z wykładem prezentowaliśmy się przed naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły. Niestety, im bliżej wyjazdu, tym większa była trema.
Na wykład, który odbył się 10 kwietnia, zabraliśmy ze sobą także nasze medale i puchary. Pierwszy wykład o musicalach poprowadziła nasza koleżanka z I kl. Gim. Marysia. Po niej wystąpiła dziewczynka z wykładem o planetach Układu Słonecznego. Wreszcie nadszedł czas na nas. Pierwsza wystąpiła moja siostra Dominika, która, która zaprezentowała wykład "Pływanie moja pasja". Wyszło jej bardzo dobrze -opowiadała pewnie a potem odpowiadała na pytania z sali. Ja wystąpiłem na końcu z prezentacją "Z podwórka na stadion. Biegam, bo lubię". W trakcie wykładu bardzo się stresowałem, ale wszystko wyszło dobrze.
Nasze prezentacje bardzo się podobały, dostaliśmy gromkie brawa i wyróżniono nas.
1 czerwca wystąpimy ponownie, tym razem na VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci - jedynej na skalę międzynarodową konferencji naukowej, podczas której mali i duzi naukowcy są traktowani jak równi sobie.
To dopiero będzie stres, ale z pewnością damy sobie radę i będziemy się świetnie bawić.

Dominika i Mikołaj Szczerba - uczniowie z klasy VI


*******************************************

Musical - moja pasja

Dnia 10.04.2015 wyruszyliśmy jak co miesiąc na Politechnikę Gdańską.
Ten wyjazd jednak znacznie różnił się od poprzednich, bowiem cała nasza trójka tj: Mikołaj Szczerba, jego siostra Dominika oraz ja Marysia Pobłocka miała poprowadzić własne wykłady dotyczące dziedzin, które są naszymi pasjami. Ja miałam przedstawić prezentację, dotyczącą grupy Musicalowej działającej w naszej szkole, oraz mojego zamiłowania do śpiewu. Aby prezentacja była interesująca o pomoc poprosiłam moją mamę, która zajęła się wykonaniem makijażu scenicznego, który powstawał na oczach uczestników wykładu oraz moją koleżankę z Musicalu Monikę Miszk z którą zaprezentowałyśmy dwie piosenki z filmów Disneya.
Gdy dojechaliśmy na Politechnikę i zajęliśmy miejsca, rozpoczęły się przygotowania do wykładu.
Rozpakowanie się, przygotowanie dyplomów, kosmetyków potrzebnych do malowania twarzy oraz prezentacji zajęło krótką chwilę, po czym nastąpiło przedstawienie nas jako "wykładowców" i rozpoczęły się zajęcia.
Mogę mówić tylko o swoich odczuciach- byłam raczej bardziej podekscytowana niż zestresowana. Miałam tą świadomość, że będę miała za zadanie przemawiać głównie do dzieci, więc starałam się opowiadać prosto, powoli oraz z humorem.
Po odbytym wykładzie byłam bardzo szczęśliwa, bo wszystko się udało (w co, mówiąc szczerze, z początku nie wierzyłam) jednak o dobrym przeprowadzeniu wykładu utwierdziła mnie propozycja jaką otrzymałam od organizatora. Była to propozycja przedstawienia mojej prezentacji na międzynarodowych wykładach 1 czerwca- propozycję taką otrzymali również Mikołaj i Dominika.
Cóż, wygląda na to że niedługo wrócimy razem z Moniką na Politechnikę i ponownie zaprezentujemy nasz "Musical" :

Maria Pobłocka - uczennica kl. 1 "a" gimnazjum


Przygotowania

WsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

Akademia Dzieci

Dnia 6 marca 2015 roku na Polskiej Akademii Dzieci w Gdańsku pierwszy wykład poprowadziła Jagoda Stasiak, która chodzi do klasy V. Jej wykład nosił nazwę "Mały też potrafi, czyli trochę o programowaniu". Gry możemy stworzyć na stronie SCRATCH, który umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek. Jagoda pokazała nam swoją grę oraz podpowiedziała jak stworzyć własne animacje.
Drugi wykład poprowadziła pani dr Katarzyna Jankowska, która spędziła "Rok w Arktyce". Była ona w stacji polarnej na Spitsbergenie Svalbard (Norwegia) oddalanego o 1100 km od Bieguna Północnego. Pani dr pokazała nam zdjęcie pierwszego zachodu słońca oraz lodowiska na jeziorze u podnóża Fugleberget. Polarnicy obchodzili tam studniówkę a ich salą balową było lodowisko, również urządzili sobie grilla na taczce. Widzieliśmy zdjęcia małego białego wilka oraz niedźwiedzia polarnego, który stał przy ich stacji. Pod koniec mogliśmy zobaczyć rogi renifera. Kilku naszych kolegów zrobiło sobie sweet focie z tymi okazami na głowie. Pani dr jednocześnie pracowała jako dydaktyk projektu Eduscience.pl realizowanego dla 250 polskich szkół, a także opisywała na blogu codzienne życie polarników. Ciekawostką był fakt, że raz w roku przylatywał helikopterem ksiądz by odprawić mszę świętą. Na koniec wykładu zadawaliśmy pytania.
Po wykładach pojechaliśmy do Centrum Nauki Hewelianum. Zobaczyliśmy trzy wystawy: "Dokoła Świata", "Łamigłówka", "Energia, Niebo i Słońce". Był to niezwykły spacer po górze Gradowej. Widzieliśmy wspaniałe efekty wizualne i dźwiękowe. Na wystawie "Energia, Niebo i Słońce" odkryliśmy świat niesamowitych eksperymentów i poznaliśmy mapę nieba. Sami zamieniliśmy się w fizyków i astronomów u których " główka pracuje". Przekraczając próg matematycznej "Łamigłówki" weszliśmy w świat geometrii, symetrii i liczb. Tu rządzi matematyka. Atrakcją była wieża mnożenia, twierdzenie Pitagorasa w płynnej formie czy wstęga Möbiusa. Zobaczyliśmy, jak wyglądałaby nasza twarz z dwóch lewych lub dwóch prawych połówek. Sprawdzaliśmy, czy metr dla wszystkich ma taką samą długość. Przesypywaliśmy niebieskie i czerwone kuleczki by poeksperymentować z objętościami brył.
Udając się w podróż "Dookoła Świata" przeżyliśmy wybuch wulkanu oraz gejzeru, odpoczywaliśmy w igloo, dotykaliśmy góry lodowej oraz niczym afrykański drapieżnik zakradaliśmy się do nieświadomej zagrożenia zwierzyny. Na wystawie odkryliśmy jak słyszą nietoperze. Mogliśmy też na własnej skórze w symulatorze doświadczyć ogromnej siły huraganu. Na koniec zadzwoniliśmy do domu z czerwonej budki telefonicznej.
Ten wyjazd był bardzo ciekawy. Sporo się dowiedzieliśmy.


Natalia Rudnik, Marlena Stolc - ucz. z klasy VWsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

STRONA 1, 2, 3, 4, 5, 6,

**************************************************************************************************************


Powrót do treści | Wróć do menu głównego