>

Zespół Szkół w Rokitach

Szukaj
Godzina:

Idź do treści

Akademia dzieci 3




w roku 2013 – 2014 - 2015


UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W ROKITACH JADĄ PO INDEKSY!!!


Otrzymaliśmy zaproszenie na INAUGURACJĘ PROJEKTU NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ. Każdy z naszych młodych uczestników akademii dostał indeks.

21 uczniów Zespołu Szkół w Rokitach realizowało projekt Polska Akademia Dzieci, który polegał na tym, że dzieci prowadziły wykłady dla innych dzieci, a wcześniej same wybierały zagadnienia, które je interesują. Wśród nich pięć wykładów przygotowanych przez naszych uczniów:
MUSICAL - NASZA PASJA. MARIA POBŁOCKA, MONIKA MISZK
Z PODWÓRKA NA STADION. BIEGAM, BO LUBIĘ.
MIKOŁAJ SZCZERBA
PŁYWANIE - MOJA PASJA, MÓJ SPORT.
DOMINIKA SZCZERBA
KOMPUTER.
DOMINIK SYLDATK
KASZUBY - NASZA MAŁA OJCZYZNA.
MAGDALENA GRUCHAŁA, KLAUDIA DRYWA, OLIWIA DOMAROS

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci. Głównym założeniem projektu PAD jest rozbudzenie umiłowania wiedzy, poszukiwania odpowiedzi oraz zadawania pytań. Słuchacze nie są w jakikolwiek sposób oceniani, a jedynie zachęcani do wspólnych poszukiwań i eksperymentów, zarówno fizycznych jak też myślowych.

Wykłady na uczelniach wyższych były prowadzone raz w miesiącu, od października do maja. W całym roku akademickim odbyło się w sumie 7 spotkań, które miały bardzo zróżnicowaną tematykę, choć sama formuła była identyczna: prelekcja małego naukowca, a następnie wykład eksperta, który arcyciekawie opowiadał słuchaczom o dziedzinie, którą się zajmuje.

Zwieńczeniem roku akademickiego była
Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Dzieci, która jest organizowana na Dzień Dziecka. Podczas konferencji odbyło się kilka wykładów prowadzonych przez Młodych Prelegentów oraz znanych polskich i zagranicznych naukowców. W przerwie między wykładami wszyscy uczestnicy konferencji częstowani byli pizzą, a na koniec uroczystości odbył się bankiet z fontannami czekolady.

Dzieci poznały również niesamowitych gości. Podczas
V Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci rozmawiały z wybitnym matematykiem, twórcą matematycznego autobusu, popularyzatorem nauki z Uniwersytetu w Arizonie - dr Bruce Bayly. Na VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci debatowano nad szeroko pojętym tematem Wszechświata, jako że motywem przewodnim konferencji był "Wszechświat oczyma pasjonatów". Gościem honorowym był dr David T. Chuss, PhD, the Villanova University, NASA (USA).

Projekt, do którego dołączyliśmy, uczy w najlepszy z możliwych sposobów, bo poprzez zabawę. Dzisiejsze możliwości nauki i różnorodność źródeł, z których dzieci mogą czerpać wiedzę, jest ogromna i należy je im pokazywać.


Szkolny koordynator – Marzena Bartelik


Polska Akademia Dzieci – Ulotka



Projekt Polska Akademia Dzieci działa pod patronatem:



******************************************************************


Dyplomy

WsteczPlayDalej


Wykład Marysi Pobłockiej i Moniki Miszk



Wykład Dominiki Szerba



Wykład Mikołaja Szczerby


*************************************************************************************************************

Kumari - bogini Nepalu oraz Skały i minerały

Dnia 20 lutego 2015 roku pojechaliśmy na kolejny wykład do Gdańska. Pierwszy wykład pt. Kumari - bogini Nepalu" prowadziła Hanna Milewicz wraz ze swoją przyjaciółką Izabelą Ojczenasz.
Dziewczynki opowiadały o swoich zainteresowaniach, m.in. o bardzo młodej dziewczynce, która została księżniczką Nepalu. Zainteresowały się tym kiedy obejrzały film Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata". Obecnie boginka Nepalu nazywa się Matina.
Drugi wykład "Skały i minerały" prowadziła doc. dr inż. Maria Przewłócka. Nasi młodsi koledzy - Monika Czaja, Mateusz Piotrowski i Dominik Syldatk mieli okazję przeprowadzać doświadczenia rysując różnymi minerałami po szkle. Poznaliśmy również trzy rodzaje skał: magmowe, osadowe, metamorficzne. Na koniec wszyscy mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych eksperymentach.
Wracając do domu wjechaliśmy do Muzeum Oświaty Pomorskiej w Gdańsku. Po muzeum oprowadzała nas pani Maria Nowak, która przygotowała dla nas lekcję muzealną "W szkole naszych dziadków i pradziadków". Nasze koleżanki - Monika Czaja i Jolanta Stricker przebrały się w mundurki, w których chodzili do szkoły nasi rodzice, dziadkowie. Atrakcję Muzeum stanowią stare ławki, katedra szkolna sprzed pierwszej wojny ze szkoły w Mydlicie i tabliczka szkolna z rysikami oraz liczne elementarze. Wśród eksponatów zobaczyliśmy unikatowe dzienniki lekcyjne z lat 1975-1976 ze szkół w Rokitach, 1948-1949 w Mydlicie i Chośnicy. Jedną z wielu ofiarodawców tych darów ilustrujących dawną szkołę na Pomorzu jest nasza p. Maria Jaszewska. Dziękujemy za tworzenie historii oświaty pomorskiej.
Na uczelni i w muzeum było bardzo ciekawie.

Agata Domaszk i Wiktoria Stolc - ucz. z klasy V


WsteczPlayDalej


Relacja filmowa z wizyty

**************************************************************************************************************

STRONA 1, 2, 3, 4, 5, 6,

**************************************************************************************************************


Powrót do treści | Wróć do menu głównego