Zespół Szkół w Rokitach

Szukaj
Godzina:

Idź do treści

Mali Kaszubi

Nasza Szkoła



MALI KASZUBI


Powiatowe obchody Dnia Strażaka

Występ Zespołu" Roczitkowé Jagodë" odbył się w Bytowie 23 v 2015r.w sobotę - podczas powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Od godz. 12.00 ćwiczyliśmy tańce w szkole w Rokitach a o godz. 14.00 wyjechaliśmy do Bytowa. Na dziedzińcu zamkowym uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Dnia Strażaka. Obejrzeliśmy okaz tańców rycerskich, wystrzały z armatek i wysłuchaliśmy koncertu Strażackiej Orkiestry . Następnie pokazaliśmy swój program. Nasi akordeoniści zespołu mieli również okazję zaprezentować swoje umiejętności. Potem skorzystaliśmy z smakołyków polowej kuchni i udaliśmy się do autokaru. Powróciliśmy do Rokit ok. godz. 18.30. Dziękujemy dodatkowo tancerzom: Pawłowi Lindstedtowi, Michałowi Jędrzejczykowi i Marcinowi Wolskiemu za wspieranie zespołu swoją obecnością podczas występów.

Bożena Labuda


WsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

Wizyta Benedykta Reszki

Dnia 19 V 2015 r. zaprosiliśmy do szkoły specjalnego gościa pana Benedykta Reszkę - pochodzącego z Gochów z Borowego Młyna - pisarza, regionalistę i lokalnego historyka. Autor zebrał i opisał na kartkach różnych publikacji losy ok. 100 mieszkańców wsi Borowy Młyn, którzy na różnych frontach i w szeregach przeciwstawnych sobie armii toczących boje w drugiej wojnie światowej - ponieśli żołnierską śmierć. Wśród tej setki są i Ci, co walczyli w szeregach TOW Gryf Pomorski czy Batalionów Odra, co byli represjonowani przez Niemców i zostali przez nich rozstrzelani czy umęczeni w obozach koncentracyjnych a po wkroczeniu na te tereny w 1945 roku AC zostali represjonowani przez NKWD i licznie wywiezieni na "Sybir" i Stepy Kazachstanu.
P.B. Reszka przekazał uczniom wzruszające i tragiczne dzieje Kaszubów z tego okresu w oparciu o zdjęcia i film. Nasi uczniowie mieli okazję poznać początki powstawania łagrów w Związku Radzieckim, których celem było wyniszczenie ludzi różnych narodów, min. Polaków.
W spotkaniu uczestniczyła też żona p. Benedykta, która dołączyła wiele ciekawostek do prezentacji.
Jesteśmy wdzięczni Państwu Reszkom za tak wzruszające przybliżenie losów mieszkańców Kaszub z " Czasu zła" oraz wspaniałomyślne przekazanie do biblioteki naszej szkoły trzech autorskich książek: "Czas zła", "Ich losy", "Ewangelicy na Gochach."

M. Jaszewska i B. Labuda


WsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

Wizyta na Politechnice Gdańskiej

Dnia 8 V 2015r. Kaszubi z Rokit pojechali do Gdańska, aby przedstawić kaszubski region rówieśnikom z innych szkół - biorących udział w projekcie- Mali Studenci. Opiekunem Małych Studentów przez okres realizacji projektu na Politechnice Gdańskiej była p. Marzena Bartelik.

Ósmego maja 2015r. Magdalena Gruchała z Oliwią Domaros- uczennice kl. II gimnazjum-przedstawiły przygotowaną przez siebie prezentację o naszej Małej Ojczyźnie. Część zespołu " Roczitkowé Jagodë" zaprezentowała trzy tańce i zaśpiewała kilka piosenek. Bartłomiej Wolski umilał wolny czas grą na akordeonie. Młodzi studenci zaciekawili się bardzo wykładem dziewcząt i po wykładach zadawali sporo pytań.

Oprócz Kaszubów - wykład miał też Dominik Syldatk z kl. III naszej szkoły. Opowiadał o komputerach a dzieci słuchały uważnie, bo również interesują się tym tematem.

Z politechniki pojechaliśmy do Muzeum Miasta Gdyni, które zwiedziliśmy z panią przewodnik.
Było nader interesująco. Następnie zwiedziliśmy okręt wojenny " Błyskawica" . Zadziwił nas wielkością i wyposażeniem. Po jednostce oprowadzał nas marynarz, który pokazał nam sporo tajników okrętu. Wycieczka do Gdańska była bardzo interesująca.

P. Marzena Bartelik i p. B. Labuda


WsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

Wizyta w Runowie

Dnia 6 maja 2015r. aż 36 uczniów uczących się języka kaszubskiego w klasach IV-VI w Rokitach wyjechało do Pałacu Pod Bocianim Gniazdem, aby sprawdzić, co oferują gościom gospodarze.
W godzinach popołudniowych rokicka grupa dotarła na miejsce. Rozlokowała się w pokojach i o wyznaczonej godzinie udała się na zbiórkę. Instruktorzy przedstawili nam plan dnia i wyruszyliśmy do lasu przedstawiać nam tajniki surviwalu.

"Survival to super przeżycie, przygoda i zabawa, ale przede wszystkim nauka odpowiedzialności i zdobywania nowych doświadczeń. Survival to sztuka radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a w szczególności proste zasady, które mogą uratować życie".

Podczas wycieczki młodzież w praktyce poznawała główne elementy survivalu, uczyła się współpracować w zespole oraz przeżywała doskonałą przygodę na łonie natury. Budowa szałasów i obozowiska, pokaz zdobywania pożywienia i sposobów, jak nie zgubić się w lesie sprawiły uczniom wiele emocji.
Przejście po moście linowym nad rzeką i pokonanie stromego wzniesienia wyrabiało kondycję i ćwiczyło charakter. Nocne podchody i ognisko z kiełbaskami integrowało uczestników wyjazdu. Następnego dnia kolejne zadania mobilizowały również do wzmożonej aktywności: ścianka wspinaczkowa, jazda konna, zabawy zespołowe, "małpi gaj" , konkurs " Świeżej wiedzy", strzały kulkami wypełnionymi farbą, gra w piłkę z pieskiem itp.- czas wypełniony racjonalnie i wesoło - na długo utrwali się nam w pamięci.

7 maja 2015r. po godz.15-tej wróciliśmy do szkoły i zmęczeni udaliśmy się do domów, aby opowiedzieć rodzicom o wycieczce pełnej atrakcji.

Bożena Labuda i Dorota Finster-Dziadek


WsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

VI Marsz z flagami

Reprezentanci naszej szkoły wyjechali z Rokit o godz. 8:45 z p. Bożeną Labuda. Uczestnicy "Marszu z Flagami": biało - czerwonymi, czarno - żółtymi i innymi, spotkali się na parkingu pod Garecznicą między Borzestowem a Miechucinem.
Już od godz. 9.00 do 9.30 - zgłaszano grupy, ok. 100 osób.Trasa liczyła około 10 km.
Marsz prowadziła p. Katarzyna Zagozdon- przewodnik terenowy, który na trasie opowiadał o ciekawych miejscach - Garecznicy, jeziorach, Mojuszewskiej Hucie, Borzestowie.
W czasie marszu była okazja poznania Julki z Garecznicy, historii wojska- rycerzy nad pielgrzymką, symboliki w "Życiu i przygodach Remusa", legendy o Garecznicy z opowiadania p. Dawidowskiego.
Marsz zakończyliśmy w Miechucinie w Parku Rodzinnym nad jeziorem, z konkursem wiedzy o mijanych, poznawanych miejscach.
Najlepsi otrzymali drobne nagrody, a wszyscy certyfikat ukończenia trasy.


B. Labuda


WsteczPlayDalej

**************************************************************************************************************

Konkurs - Kaszubskie ABC

VII EDYCJA Gminnego Konkursu Wiedzy o Kaszubach "KASZUBSKIE ABC odbyła się w ZS w Rokitach 28 IV 2015 r.
Do szkoły w Rokitach zawitali reprezentanci szkół podstawowych z naszej gminy.

W pracach komisji obradowali:
przewodnicząca -
Wanda Lew-Kiedrowska
członkowie -
Katarzyna Kozłowska i Lilianna Grosz

Komisja oceniła wiedzę i umiejętności pisania i czytania po kaszubsku po troje przedstawicieli ze szkół w Jasieniu, Czarnej Dąbrówce i Rokitach

Przyznano nagrody:
I m Agnieszce Dziadek z Rokit
II m Alicji Cichosz z Jasienia
III m Aleksandrze Mierzyńskiej z Czarnej Dąbrówk
i

Dyktando najlepiej napisała -
Julia Sikorska z Czarnej Dąbrówki.
Młodzież wykazała się dobrą znajomością regionu i najbliższej okolicy.

Ciekawą formą poznawania kaszubskiego haftu było malowanie koszulek pod kierunkiem p. Andżeliki Szulfer z zakładu "Farwa".
W czasie kolorowania wzorów na koszulkach - umilał nam czas grą na akordeonie Bartłomiej Wolski.
Podczas konkursu panowała sympatyczna i serdeczna atmosfera.

Nagrody ufundowali: ZS w Rokitach, O/ZKP w Bytowie i Partnerstwo "Dolina Słupi" w Krzyni.

B. Labuda


WsteczPlayDalej



Strona 1, 2, 3, 4,




Powrót do treści | Wróć do menu głównego